OWOC NONI i jego lecznicze właściwości

 

noni-owoc

Owoc Noni w Indiach znany jest głównie ze swoich leczniczych właściwości już od 2500 lat. I choć spotykany jest w wielu miejscach na świecie najcenniejsze egzemplarze można spotkać właśnie w tym orientalnym kraju.

Łacińska botaniczna nazwa Noni brzmi Morinda Citrofolia i jest to nieustannie zielone drzewo, którego wielkość osiąga nawet 7 metrów. Z jego niewielkich pączków rozwijają się białe kwiaty, o subtelnym i przyjemnym zapachu, które następnie przekształcają się w owoce o perłowym kolorze.

Zdrowotne właściwości owocu Noni zostały docenione w Europie dopiero w XX wieku. Był to efekt długotrwałej ignorancji i braku szacunku do medycyny egzotycznych plemion. Zapomniany na długie lata owoc Noni stał się obiektem licznych badań entobiologów, a także środkiem zalecanym do spożywania żołnierzom amerykańskim podczas II wojny światowej. Gdy dojrzewają stają się zielone, a następnie zielono – żółte. Charakteryzują się gorzkim smakiem oraz specyficznym zapachem.

Samo drzewo jest odporne na choroby i cechuje się długą żywotnością. Jest w stanie przetrwać najtrudniejsze czasy suszy, a także nie ulega destrukcyjnym wpływom wody morskiej. Niedojrzałe, dojrzałe, a także wpół dojrzałe owoce Noni można spotkać bez względu na porę roku, ponieważ drzewo Nini owocuje niemalże przez cały rok.

Roślina Noni spotykana jest w Indiach, Azji oraz na wszystkich wyspach Pacyfiku, gdzie chętnie stosowana jest przez rdzenną ludność do walki z różnego rodzaju schorzeniami i chorobami.

Sekret owocu Noni kryje się w substancjach w nim zawartych, takich jak proxeronina i prokseroninasina. Składniki te wzmacniają organizm i są niezbędne do produkcji xeroniny, która przyczynia się do produkcji energii i budowania struktury komórkowej organizmu.

Sok Noni zbawiennie wpływa na nasz organizm między innymi:

  • spowalniając procesy starzenia się
  • wspomagając system immunologiczny
  • będąc wsparciem energetycznym dla organizmu

 

Noni na tle innych owoców wyróżnia się przede wszystkim zdecydowanie większą zawartością witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Ze względu na swoje właściwości nazywany jest również boskim owocem, a według wierzeń rdzennych ludności spożywających owoc Noni już od pokoleń, każdy kto go zje będzie żył przez wiele lat i cieszył się niespotykanym zdrowiem.


1

 

 

 

Naukowe wytłumaczenie leczniczego działania soku z NONI >