Reumatoidalne zapalenie stawów

Skrót artykulu Alicji Paciorek

1Reumatoidalne zapalenie stawów moze powodowac liczne powiklania: wysiekowe zapalenie oplucnej, zmiany zapalne w osierdziu i wsierdziu, zapalenie miesnia sercowego, niedokrwistosc zwiazana glównie z niedoborem zelaza, wtórna skrobiawice nerek, rumien dloniowy, zapalenie nadtwardówki.
Jest jedna z najczesciej wystepujacych chorób reumatycznych. Niszczy tkanki stawowe, uposledza czynnosci stawów, moze byc przyczyna trwalego kalectwa.
Pojecie reumatoidalnego zapalenia stawów wprowadzil do medycyny w 1892 r. Alfred Baring Garrod. Zgodnie z klasyfikacja schorzenie to nalezy do ukladowych chorób tkanki lacznej. Wsród chorych przewazaja ludzie w wieku 40-60 lat, w wiekszosci sa to kobiety.

Wlaściwie specjaliści nie potrafia udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wywołuje to schorzenie. Mogą tu mieć znaczenie czynniki genetyczne (wystepowanie tej choroby w rodzinie) i hormonalne, a także palenie papierosów oraz dlugotrwale napiecia nerwowe. Ważna jest też rola zakazenia wirusowego, ale ta kwestia nie jest jeszcze dokladnie zbadana.

W ostatnich latach mówi sie o tym, ze w reumatoidalnym zapaleniu stawów mamy do czynienia z pobudzeniem przez nieznany antygen zewnatrz-ustrojowy niektórych klonów komórek zapalnych. Inna teoria glosi, ze przyczyna jest zaklócenie procesu apoptozy (czyli zaprogramowanej smierci komórki).

 

1Bóle i znieksztalcenia stawów

Choroba ta przebiega zwykle z okresami zaostrzen i remisji (wycofania sie objawów). Przewlekly postepujacy proces zapalny blony maziowej, wypelniajacej wewnetrzna czesc stawu, doprowadza do destrukcji stawów i tkanek stawowych.

Pierwszymi sygnalami sa zmeczenie, bóle miesni i stawów, niekiedy zmniejszony apetyt, stany podgoraczkowe. W poczatkowym okresie choroba obejmuje zwykle stawy nadgarstkowe i stawy drobne rak i nóg. Pojawia sie tzw. sztywnosc poranna stawów i miesni (utrzymujaca sie ponad 60 min). Chorzy moga tez odczuwac w godzinach nocnych mrowienie i dretwienie pierwszych trzech palców (wynik rozrostu maziówki w obrebie nadgarstków).

Proces zapalny może też dotyczyć stawów biodrowych, powodujac ograniczenie ruchomości, nieprawidlowy sposób chodzenia, bóle w pachwinie, krzyżu, pośladkach. Jeśli zostanie zniszczona glowa kości udowej i panewki - konsekwencją może być kalectwo.
Zmiany zapalne w stawach kolanowych sa przyczyna koslawosci i przykurczów, a takze tzw. torbieli Bakera.
W odcinku szyjnym kregoslupa postep choroby powoduje bóle, uczucie sztywnosci, podwichniecia stawów kregoslupa, a w konsekwencji - uszkodzenia rdzenia kregowego i korzeni nerwowych .

Do bardzo waznych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów naleza guzki reumatoidalne, które wystepuja najczesciej w tkance podskórnej, moga tez pojawic sie w narzadach wewnetrznych, na przyklad w plucach, nerkach, sercu.
Rozwój procesu zapalnego w tej chorobie doprowadza do zniszczenia chrzastki, powierzchni stawowych kosci, uszkodzenia aparatu wiezadlowego, powodujac trwale znieksztalcenia stawów.

Najważniejsza jest profilaktyka.

Leki niewiele nam pomogą,
jeśli nie usuniemy przyczyn sprzyjających chorobie.

Jak mi pomogly produkty Cali Vita® International

Mam 41 lat, od 3 lat jestem na rencie. Z preparatami Cali Vita po raz pierwszy zetknelam sie w grudniu 1999 roku, kiedy zwatpilam juz, ze cokolwiek moze mi pomóc w walce z bólami ukladu kostnego.

Cierpialam na RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), schorzenia kregoslupa (skrzywienie, dyskopatia)i lumbago. Dodatkowo doszly bóle neurologiczne prawej czesci twarzy, lacznie z prawym okiem, a takze bóle glowy (tzw. ból rozpierajacy).

1Odzyskałam zdrowie i radość życia

Żyłam w ciagłym stresie, spowodowanym przez ból, który towarzyszyl mi przez 10 lat. Ciagly ból stawów, ograniczenie ich ruchomości, ogólne rozdraznienie i depresja - wszystkie te objawy nasilaly sie z dnia na dzien. Trudno jest opisac cierpienia towarzyszace wymienionym chorobom w kilku slowach.

Moje dolegliwości leczylam od wielu lat u lekarzy specjalistów, bioenergoterapeutów i zielarzy. Niestety, kolejna wykupiona recepta oznaczala tylko kolejne rozczarowanie.

Leki farmaceutyczne sa skuteczne w zwalczaniu bólu i stanu zapalnego, lecz podrazniaja i uszkadzaja blone sluzowa calego ukladu pokarmowego - w moim przypadku doprowadzaly do problemów z watroba i trzustka, zaklócily tez powaznie prace jelit. W miedzyczasie nastapila niewydolnosc zastawek zylnych, co doprowadzilo do powstania olbrzymich, pofaldowanych zylaków na prawej nodze. Do problemów tych dolaczyla sie równiez choroba niedokrwienna serca i silna arytmia. Pojawily sie równiez infekcje, co jest normalne w tak wyjalowionym organizmie.

Mój organizm byl juz tak wypelniony toksynami, ze bylam zrozpaczona, nie mialam checi do zycia - lecz wciaz mialam nadzieje i szukalam drogi, która doprowadzilaby mnie do zdrowia. I wlasnie wtedy, 31 grudnia 1999 roku, spotkalam kolezanke, dzieki której poznalam produkty Cali Vita. Tego samego dnia zakupilam trzy preparaty :

Juz po kilku dniach, odczulam niesamowite rezultaty.

Kiedy przeczytalam literaturę zakupioną w Salonie Sprzedaży Cali Vita, zrozumialam, ze przyczyną moich chorób byla zaburzona równowaga procesów metabolicznych zachodzacych w moim organizmie.

Leki farmaceutyczne, które stosowalam, spowodowaly bardzo powazne niedobory witamin i skladników mineralnych, co z kolei doprowadzilo do systematycznego wyniszczania organizmu, a w rezultacie do kolejnych problemów ze zdrowiem.

Chrzastka rekina - Shark Aid , byla kolejnym skutecznym preparatem Cali Vita, który zaczelam przyjmować. Pobudzila mój system immunologiczny i zregenerowala chrzastki stawowe tj. wytworzyla odpowiednia ilosc mazi stawowej niezbednej do prawidlowego dzialania stawów przy mojej chorobie RZS i schorzeniach calego ukladu kostnego.

Chce dodac, iz stosowana przez moich znajomych chrzastka rekina w pewnych przypadkach zlagodzila ostre stany zapalne , a takze wspomogla terapie niektórych chorób ginekologicznych.

Mam grupe krwi AB, w zwiazku z czym wzbogacilam swoja diete doskonalym suplementem:

Vital AB - zestaw witamin do grupy krwi , zawierajacym witaminy, skladniki mineralne, ziola a tak ze glutation, zwany aminokwasem mlodosci , który wykazuje bardzo silne wlasciwosci antyoksydacyjne, wzmacnia uklad odpornosciowy, chroni nas przed chorobami, odmladza i pomaga utrzymac idealna sylwetke. Z preparatem tym nie rozstaje sie juz od siedmiu miesiecy, jest on idealnie przystosowany do potrzeb mojego organizmu.

Bardzo pomocny przy zylakach i chorobie serca okazal sie dla mnie milorzab japonski obecny w produkcie Protect 4Life , który jest równiez silnym antyoksydantem. Usprawnia skutecznie krazenie krwi, zapobiega powstawaniu skrzepów, jest bezkonkurencyjny przy stanach zapalnych zylaków (zazywany z duza dawka witaminy C Plus) i chorobach serca zwlaszcza przy jednoczesnym stosowaniu preparatu Super Coenzym Q10 . Przyjmujac te preparaty odczulam znaczna poprawe stanu zyl i pracy serca.

Profilaktycznie zazywam równiez wapn z magnezem - Strong Bones. Godzinami moglabym opisywac zalety i wlasciwosci lecznicze witamin i mineralów zawartych w produktach Cali Vita.

Noszę w sercu podwójna radość - pomoglam bowiem nie tylko sobie, ale tez moim najblizszym, koleżankom, a także ich rodzinom.

Powrócily do mnie sily witalne i zdrowie sprzed 10 lat. W dalszym ciagu pogłebiam swoja wiedze o preparatach Cali Vita.

Dużą satysfakcje i zadowolenie dają mi kameralne spotkania z ludzmi, którzy wierzą w moje słowa i przyjmuja preparaty Cali Vita - a efekty sa widoczne w krótkim czasie. Z tymi ludzmi jestem w stalym kontakcie i dziele sie zdobyta wiedza.

Jezeli czegoś żałuję, to tylko tego, że tak póżno dowiedzialam sie i zaczełam przyjmowac doskonałe preparaty Cali Vita.

Wszystkim czytelnikom CF News zycze z calego serca duzo zdrowia i radosci z zycia.

Izabela Kedzia

Shark Aid
Triple Potency Lecithin
Omega-3
Strong Bones
Power Mins
Vital do grupy krwi
Polinesian Noni Liquid wymiennie z Ocean 21
C-PLUS
Pure Yucca

 

Gdy ruch sprawia ból - żródło: Cali News nr. 6 listopad 2002

Łamanie i strzykanie w kościach, rwanie na niepogodę, lumbago, podagra, wypadanie dysku to tylko niektóre z popularnych określeń używanych na co dzień przez osoby borykające się z bólami kości i stawów.
Bóle kostno-stawowe dotyczą co trzeciego Polaka i są najczęstszą przyczyną naszych wizyt u lekarza. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, choroby reumatyczne, bo o nich mowa, dotykają ludzi w różnym wieku, nie tylko seniorów. Co prawda, u starszych osób występują one częściej, co jest związane z procesem starzenia się, ale wiele z nich ujawnia się już w dzieciństwie. Obecnie medycyna wyróżnia aż ponad 200 różnych chorób reumatycznych. Lekarze do tej pory nie są pewni przyczyny powstawania reumatyzmu. Wiadomo tylko, że istotne w powstawaniu tej choroby są reakcje autoimmunologiczne, w wyniku których organizm niszczy własne komórki. Nie bez znaczenia jest również "zużycie” stawów na skutek ich przeciążania, co ma miejsce w przypadku najpowszechniejszej z chorób reumatycznych, jaką jest zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa.
Ciekawostką jest fakt, że podczas gdy inne rodzaje chorób reumatycznych znane były już w starożytności, brakuje dowodów, jakoby w tym czasie chorowano na zwyrodnienie stawów. Najprawdopodobniej choroba ta pojawił a się dużo później i tak naprawdę jest ona jednym z wyników rozwoju naszej cywilizacji. Zmianom zwyrodnieniowym w pierwszej kolejności ulegają ścięgna mięśni, co objawia się osłabieniem i pękaniem włókien kolagenu, budujących te ścięgna. Przerwane włókno kolagenu zapoczątkowuje stan zapalny, który odczuwamy najpierw jako dyskomfort, potem pojawia się ból i obrzęk całego stawu. Zignorowane objawy choroby, które na początku nie są zbyt nasilone, pogłębiają stan zapalny, który pewnego dnia może doprowadzić do całkowitego usztywnienia stawu i ostrego bólu.
I tak jak zawsze, profilaktyka chorób reumatycznych jest pod każdym względem lepsza niż leczenie. Z tego powodu należy przede wszystkim wystrzegać się czynników ryzyka, tzn.:
·  dbać o utrzymanie należnej masy ciała - każdy dodatkowy kilogram to większa praca dla naszych stawów;
·  ograniczyć nałogi palenia, nadużywania alkoholu, kawy;
·  ograniczyć spożycie węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych z rodzaju omega 6, które zaostrzają przebieg procesów zapalnych;
·  wzbogacić dietę w sole wapnia, fosforany, magnez, witaminę D;
·  uprawiać umiarkowane sporty - wysiłek jednak musi być systematyczny;
·  starannie leczyć wszelkie infekcje wirusowe, bakteryjne i inne przebiegające z dolegliwościami ze strony narządów ruchu;
·  nosić odpowiednie, wygodne obuwie, bieliznę bawełnianą i odzież z włókien naturalnych;
·  starannie leczyć uszkodzenia narządu ruchu, spowodowane urazem.


Z bogatej oferty CaliVita® proponujemy preparaty, które nie tylko działają profilaktycznie, ale mogą też łagodzić objawy chorób reumatycznych: