Prostata wymaga naszej codziennej dbałości

Przerost gruczołu krokowego nie jest tylko problemem przeszkadzającym w codziennym życiu i ograniczającym życie seksualne. Nie leczony - może przekształcić się w nowotwór złośliwy. 

przerost prostaty

 

Eksperci: testy PSA powodują więcej szkody niż pożytku


SERWIS ONKOLOGIA Autor: PAP/Rynek Zdrowia   09 sierpnia 2013 11:21

Mężczyźni nie powinni poddawać się regularnym testom PSA w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Są one mało skuteczne i powodują więcej szkody niż pożytku - przekonywali specjaliści podczas warsztatów dziennikarskich w Warszawie.
Testy PSA polegają na kontrolowaniu we krwi poziomu antygenu (Prostate-Specific Antigen), wytwarzanego przez komórki gruczołu prostaty, którego zadaniem jest upłynnienie nasienia. U zdrowych mężczyzn przedostaje się on do krwioobiegu jedynie w ilościach śladowych.
Za prawidłowe uznaje się stężenie PSA od 0 ng/ml do 4 ng/ml, choć u starszych mężczyzn może być nieco wyższe. Zbyt wysoki jego poziom może świadczyć o łagodnym przeroście lub zapaleniu prostaty.
- Tylko niekiedy wskazuje on na rozwój raka tego gruczołu - podkreślał prof. Radzisław Kordek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Według specjalisty, poziom PSA został uznany za prawidłowy bez większego uzasadnienia, a sam test jest mało miarodajny dla raka prostaty. Aż jedna trzecia chorych na ten nowotwór ma prawidłowe stężenie PSA.
Prof. Kordek uważa, że nie ma żadnej korzyści z badań przesiewowych wykonywanych przy użyciu tego testu. Powołał się na samego odkrywcę tego badania, prof. Richarda Ablina, ktory przyznał, że badanie PSA nie może wykryć raka prostaty, nie pozwala również rozróżnić, który guz jest groźny i wymaga natychmiastowego leczenia.

Ekspert przypomniał, że niektórzy urolodzy twierdzą, iż test PSA o 30 proc. zmniejsza umieralność z powodu raka prostaty, tymczasem część poddanych temu badaniu mężczyzn umiera z powodu powikłań wywołanych niepotrzebnym leczeniem. O tym na ogół się nie mówi.

Specjalista przytoczył badania, z których wynika, że na 1000 mężczyzn z wysokim PSA, którzy byli leczeni operacyjnie lub radioterapią, u 30-40 dochodzi do nietrzymania moczu i impotencji. Czasami zdarzają się zawały serca i dochodzi do zakrzepicy, lub poddanych terapii pacjentów umiera z powodu powikłań pooperacyjnych.
- Biorąc to wszystko pod uwagę okazuje się, że testy PSA i zastosowane leczenie wcale nie zmniejsza liczby zgonów z powodu raka prostaty - powiedział prof. Kordek.
Dodał, że przed wykorzystywaniem tych testów w badaniach przesiewowych ostrzega Narodowy Instytut Raka w USA.
- Wątpię jednak, by udało się zatrzymać te badania, ponieważ dla wielu ośrodków medycznych są one bardzo dochodowe - stwierdził specjalista.
Jego zdaniem testom PSA powinni być poddawani jedynie mężczyźni najbardziej zagrożeni rakiem prostaty. Chodzi głównie o tych, którzy mają w rodzinie krewnego, który zachorował na raka prostaty - dziadka, ojca, wuja lub brata. U tych osób ryzyko zachorowania jest znacznie większe i to w młodszym wieku.
http://pliki.ptwp.pl/pliki/00/02/15/000215.gif

 

W tej sytuacji lepiej więc zapobiegać jak za późno się o tym dowiedzieć.

Z pomocą przychodzi nam rewelacyjne produkty Cali Vita

na prostatę

Przerost gruczołu krokowego nie jest tylko problemem przeszkadzającym w codziennym życiu i ograniczającym życie seksualne. Nie leczony - może przekształcić się w nowotwór złośliwy. 
Nowotwór prostaty jest drugim, najczęściej dotykającym mężczyzn, nowotworem. Powodzenie leczenia zależy od zaawansowania choroby, stąd tak ważna jest wczesna profilaktyka i poważne potraktowanie pierwszych symptomów przerostu prostaty. Należy zwrócić się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie.    

Prof. dr n. med. Valéria Sedlák -Vadóc

 

na prostatę

Kliknij zamawiam i zobacz cenę klubową dla Ciebie

gruczoł krokowy

 

 

Polacy żyją coraz krócej a Twoje zdrowie zależy od Twoich decyzji.


Połowa z nas ma choroby przewlekłe. Nawet nastolatki. W dodatku średnia długość życia w Polsce spadła.
Po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że jakaś choroba rozwija się potajemnie w naszym organizmie. Oto twarde dane – z raportu GUS-u, dotyczące zdrowia Polaków.

Bez objawów

Najczęściej objawem choroby jest ból, który skłania nas do pójścia do lekarza. Niestety, wiele schorzeń nie daje żadnych symptomów. Szacuje się, że milion osób w Polsce ma podwyższony poziom cukru i o tym nie wie. – Czyli co czwarty cukrzyk nie jest nieświadomy swojej choroby, która podstępnie niszczy jego organizm – mówi diabetolog prof. Krzysztof Strojek.

Nie boli również nadciśnienie. Około 3 mln dorosłych Polaków nie ma świadomości, że cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego, które grozi zawałem serca i udarem mózgu.

Co trzeci Polak między 18 a 34 rokiem życia ma zbyt wysoki poziom całkowity cholesterolu i zdecydowana większość o tym nie wie, pozwalając rozwijać się miażdżycy.

Również sporo nowotworów nie daje żadnych objawów. Większa umieralność wiąże się z niską wykrywalnością nowotworów we wczesnym stadium – wyjaśnia onkolog prof. Jacek Jassem. Szacuje się, że w Polsce około 70-80% chorych Polaków trafia do onkologa zbyt późno.

Trochę na własne życzenia

Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że długość życia w pierwszej kolejności wiąże się ze stylem życia. Szacuje się, że decyduje on o tym aż w ponad 50%. Według WHO, na zdrowie zbiorowości wpływają też odziedziczone geny, ekonomiczne warunki życia, poziom wykształcenia, stosunki międzyludzkie w bliskim otoczeniu i w rodzinie. W mniejszym stopniu dostępność i korzystanie z opieki zdrowotnej. Długość życia mieszkańców Polski jest silnie zróżnicowana przez czynniki społeczne. Osoby w wieku 30 lat z wyższym wykształceniem mogą oczekiwać, że będą żyć dłużej niż osoby o wykształceniu zasadniczym lub zawodowym, średnio o 12 lat w przypadku mężczyzn i o około 5 lat w przypadku kobiet. Najkrócej żyją mieszkańcy miast liczących poniżej 5 tys. mieszkańców, najdłużej największych aglomeracji.

 

Halina Pilonis

 

Nie jesteśmy wstanie  w dzisiejszych czasach kiedy niemal  wszystko jest sztucznie przetwarzane, skażone środowisko itd.  dostarczać organizmowi  wszystkiego co potrzebuje do prawidłowego działania i naszej obrony.  Nie mamy też  czasu na w miarę właściwą dietę.

 

Więc w tej sytuacji najlepszym i jedynym wyjściem jest suplementacji dobrymi naturalnymi suplementami , witaminami i innymi składnikami. Do takich należą produkty Cali Vita.

 

 

Sprawdź pozostałe Produkty CALIVITA